Malý průvodce Kryptoměnami

  Co nevíte o Kryptoměnách

 Co nevíte o Kryptoměnách                            Vladimír Alturban


  Už to, že část autorů užívá anglický název (cryptocurrency), jiní zase česky kryptoměna může mnohého plést. Dohodněme se na tom, že zde budeme používat české názvy. Tak tedy:
  Kryptoměna je typ digitální měny, která se opírá o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer*) sítě a decentralizace. Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměnou je Bitcoin.
*)Peer-to-peer (doslova rovný s rovným), P2P nebo klient-klient je označení typu počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti (uživatelé).

  Stěžejní charakteristikou kryptoměny je blockchain, který zajišťuje nepopiratelnost transakcí, tedy za předpokladu zajištění dostatečné  decentralizace jeho ověřovatelů. Na základě jednoho z několika typů ověřovacích protokolů se následně tvoří bloky, které obsahují veškeré transakce za období od vygenerování bloku předcházejícího. Na obsahu nového bloku se musí dohodnout všichni ověřovatelé, a pokud se tak stane, zařadí se blok do řetězce bloků zvaný blockchain. Jakmile dojde k zařazení bloku do blockchainu, nelze ho již za normálních okolností upravovat. Veškeré informace které obsahuje, již bude obsahovat navždy.
Tolik tedy základní charakteristika.
  Kryptoměna - digitální měna je označení měny decentralizovaných platebních systémů jako je např.Bitcoin.
Běžné vlastnosti digitálních měn
1.      Decentralizace - měnu nelze kontrolovat vládou či jinými institucemi,
2.      Transparentnost - je plně transparentní díky veřejné databázi zvané Blockchain, která ukazuje všechny proběhlé transakce v síti, nemůže tak dojít k podvrhu digitální měny.
3.      Nízké či žádné poplatky za transakce – oproti bankám nabízí digitální měny pouze dobrovolný poplatek, který zajišťuje rychlé zpracování transakce minery, kteří transakci zařadí do Blockchainu.
4.      Žádné odmítnuté platby – zaslanou měnu (např. bitcoiny) nelze po odesláním nijak stornovat nebo zrušit. Nemůže tedy dojít ani k zálohování (chargebacku) bankou či jinou institucí.
Jejich další ohromnou výhodou je, že přes hranice státu můžete přenést velké množství peněz a nikdo Vám to nemůže dokázat.
Tuto možnost využívají např. obyvatelé asijských zemí, kteří, když potřebují směnit své peníze, musí jejich objem a důvod převodu hlásit příslušným úřadům.Tím pádem je pro ně mnohem jednodušší směnit peníze za Bitcoin, a potom v zahraničí „na dovolené“ směnit Bitcoin zpět na místní měnu.
Bitcoin tím, že je decentralizován slouží i jako ochranná investice. Když se podíváte do cenové historie vývoje Bitcoinu, vždy cena rostla, pokud kdekoliv ve světě panovala finanční „nejistota“ (viz krize na Kypru nebo samotný Brexit).obr. historie vývoje ceny Bitcoinu při a po Brexit
Naopak nevýhodou kryptoměn je, že pokud Vám někdo „ukradne“ bitcoinovou peněženku či ztratíte/utopíte telefon s bitcoinovou peněženkou (jako já ve Vltavě ), tak Vaše Bitcoiny jsou navždy odcizeny/ztraceny. Můžete jít sice na policii, že Vám někdo ukradnul Bitcoiny, ale ze strany ČNB Bitcoin není dosud uznán ani jako tuzemská ani jako zahraniční měna, a proto nepodléhá regulaci zákona o platebním styku.
Kryptoměny to není jenom Bitcoin, ale dalších stovky tzv. Altcoinů (=kryptoměny jiné než Bitcoin). Téměř celý seznam a specifikace naleznete na stránce www.coinmarketcap.com

Aktuálně má Bitcoin kapitalizaci 9 218 662 850 USD s denním obratem 43 426 200 USD, což není mnoho ve světě forexu. Na druhou stranu pokud berete Bitcoin jako měnu, tak s denním obratem převyšuje kde jakou exotickou měnu.

Seznam digitálních měn
  V současné době existuje již přes 700 jednotlivých digitálních měn (kryptoměn). Mnoho z nich funguje na stejné kódové bázi a představují pouze kosmetickou úpravu původní měny s odlišnými parametry. K nejvýznamějším patří: Bitcoin, Ethereum, Ripple.
Bitcoin
Díky krádeži na Kypru dosáhl Bitcoin výšin co se týče popularity a hodnoty. Nyní je v oběhu přes 1 miliarda bitcoinů. Lidé na celém světě si začínají uvědomovat hodnotu finanční anonymity a užitečnost používání krypto měn.
Peer-to-Peer digitální měny nevyžadují ústřední orgán nebo bankovní účet, mají mikroskopické transakční poplatky, jsou kvazi-anonymní a mohou být použity k nákupu rostoucího seznamu reálných výrobků a služeb.
Je zde však dilema vzhledem k příliš rychle rostoucí ceně Bitcoinu. Někteří tvrdí, že je to bublina, mezitím ale kapitálová kontrola a touha po finanční anonymitě ve světě nadále rostou a tak poroste i hodnota Bitcoinu. Pokud je to bublina, tak není pravděpodobné, že by v dohledné době praskla.
Skutečné dilema je, proč by měl někdo utrácet za měnu, která zdvojnásobuje svou hodnotu každých pár měsíců. Bitcoin je nyní dobrá investice, ale ne dobrý prostředek směny.
Úspěch Bitcoinu zplodil několik dalších rozvíjejících se digitálních měn, jejichž cílem bude napravit některé nedostatky Bitcoinu. Od Bitcoinu si berou open-source a peer-to-peer formát.

Bitcoin tedy není jedinou kryptoměnou na světě. Vzledem k tomu, že jeho zdrojový kód je volně k dispozici, je velmi jednoduché udělat jeho kopii, pozměnit ho, upravit pár pravidel (například počet měn, rychlost těžby apod.) A následně vytvořený klon vypustit do světa internetu.
Koncept Etherea spadá mezi next-generation kryptoměny, které jsou někdy nazývány jako "Bitcoin 2.0".
Ethereum
Ethereum je kryptoměna inspirována blockchainem. Tuto měnu předsatvil autor Vitalik Buterin. Jde o sdílenou výpočetní platformu, umožňující provoz decentralizovaných aplikací, které jsou virtuálním strojem určeným na běh "chytrých kontraktů".
  Zmíněné chtré kontrakty jsou kontrolovány transakcemi, které drží informace o vstupních datech do vyvolávacích částí programu. Výsledek je následně vždy zapsán do blockchainu. Kontrakty se postupně mohou replikovat, aby tak mohli bytvárať vlastní autonomní strukturu.
  Ethereum má jasně definovaného tvůrce, který na celém systému permanentně pracuje. Tato virtuální měna se stala veřejnou v roce 2015, nyní začala hodnita měny raketově stoupat. Hlavním rozdílem oproti Bitcoinu je možnost vytváření souvisejících režazových aplikací.
  V dnešní době existují stovky jmen, které mají různé názvy. Seznam těchto jmen naleznete na adrese https://coinmarcetcap.com . Každý den vznikají nové měny, avšak každodenně je i množství zaniká.
  Největší motivací klonovat menu je samozřejmě vidina úspěchu a finančního zisku. Touha zopakovat úspěch Bitcoinu je pro mnohé lidi zřejmě neovladatelná, ale tyto pokusy jsou často spíše spekulativní.
  Důležité je však změnit i skutečnost, že existují měny, které se snaží Bitcoin nějakým způsobem vylepšit. Jako příklady můžeme uvést zrychlení sítě, zvětšení propustnosti, zvětšení počtu mincí, zvýšení anonimity, změna hashování apod.

 Některé známější alternativní měny
AltCoiny
Rok 2013 byl největším rozmachem, kdy téměř každý den vznikla nová kryptoměna.

Do dnešního dne je evidováno na webu Coinmarketcap 770 kryptoměn.
Bitcoin samozřejmě není jediná kryptoměna na světě. Vhledem k tomu, že zdrojový kód Bitcoinu je volně k dispozici, je velmi jednoduché udělat jeho kopii, přejmenovat ho, upravit pár pravidel jako je například počet mincí, rychlost těžby apod. Pak už stačí jen vypustit tento klon do světa internetu.
V dnešní době existují stovky měn, které mají různé názvy. Seznam těchto měn naleznete na adrese  coinmarketcap.com Každý den nové měny,
nicméně naopak spousta měn denně zaniká. seznam všech kryptoměn

Největší motivací klonovat měnu je samozřejmě vidina úspěchu něco na měně vydělat. Touha zopakovat úspěch Bitcoinu je pro mnohé zřejmě neovladatelná, nicméně tyto pokusy jsou často spíše spekulativní. 
DATA | img | ltc.png Ovšem je důležité zmínit fakt, že existují měny, které se snaží Bitcoin nějakým způsobem vylepšit. Jako příklady můžeme uvést zrychlení sítě, zvětšení propustnosti, zvětšení počtu mincí, zvýšení anonymity, změna hashování a podobně.
Bohužel s mnohými Altcoiny je spojen tzv. systém „LETADLO“. Zakladatel měny má jediný cíl – vymyslí si zajímavý projekt, do kterého zakomponuje svojí kryptoměnu. Vymrští cenu co nejvíce nahoru a následně prodá svůj podíl potenciálním investorům a „zabalí krám“. Je pravda, že pojem „Bitcoin“ je často spojován právě s různými korupčními a podvodnými kauzami, to si však více rozebereme v dalších dílech.


Zde je pár měn, které jsou něčím zajímavé
Litecoin
  Jedna z prvních alternativ pro Bitcoin. Pokud bychom Bitcoin považovali za zlato, Litecoin bychom mohli s klidem přirovnat ke stříbru. Snaží se 4x zrychlit potvrzování transakcí. Bloky v tomto případě vznikají po 2,5 minutách. Dále 4x zvýšil počet konečných Bitcoinů z 21 na 84 milionů.
Nicméně hlavním důvodem pro vytvoření této alternativy, byla snaha vrátit těžbu zpátky na procesory počítačů. Byl zde přepracován způsob těžby z SHA_256 na tzv. Scrypt, který pro svůj výpočet používal paměť. Vyrobit tedy speciální HW bylo mnohonásobně náročnější.
Procesor mu však dlouho nevydržel a těžební software byl přizpůsoben na těžbu na grafických kartách. Takto to vydrželo poměrně dlouho, než i na tento typ měny (využívající Scrypt) byl vytvořen speciální ASIC.
Peercoin
DATA | img | ppc.pngTato měna byla vytvořena v roce 2012. Oproti ostatním měnám nemá definovaný přesný počet mincí. Je navržena tak, aby na konci počáteční emise nových mincí, měla stabilní cca 1% roční inflaci. Těží se pomocí SHA-256 stejně tak jako Bitcoin.
Na rozdíl od ostatních kryptoměn, nespoléhá pouze na těžbu výpočetním výkonem (Proof-of-work), ale je v něm implementována i tzv. Proof-of-stake, která počítá s připsáním nových mincí uživatelům, které už nějaké mince drží. Tzn., že pokud by jeden uživatel držel 1% všech PPC mincí, dostal by 1% z inflace nových mincí do oběhu.
Namecoin
DATA | img | nmc.pngTato měna byla primárně vytvořena jako decentralizované DNS, které by dokázalo odolat rozmarům vládních agentur, které jsou schopny nevhodné stránky odstranit. Využívá koncovku .bit na kterou si můžete zaregistrovat doménu. Za udržování této domény v distribuovaném DNS, slouží poplatky, které se vám zároveň z této měny strhávají.
Celkově je k dispozici 21 milionů NMC a používá se funkce SHA-256 stejně jako u Bitcoinu. Kromě registrace doménových jmen nalezneme i potenciální využití Namecoinu například v identifikačních systémech, v systémech zasílání zpráv, přihlašovacích systémech, torrentový tracker a další.
Quark
DATA | img | quark.pngQuark je výjimečný především svým zaměřením na mnohem větší bezpečnost, než v případě ostatních kryptoměn. Vzhledem k současným zjištěním ohledně prolomení hashovací funkce a šifrování americkou NSA, je spoleh na
jednu kryptoměnu rizikový.
Proto tvůrci Quarkcoinu přepracovali protokol tak, že pro zabezpečení používá celkem devět kol hashování pomocí šesti hashovacích funkcí (Blake, Blue Midnight Wish, Grøstl, JH, Keccak nebo SHA-3 a Skein) v náhodném pořadí.
Oproti Bitcoinu a dalším měnám je potvrzení transakce velmi rychlé – stačí pouze 30 sekund. Quark má zabudovanou inflaci 0,5 % ročně, která pokryje především ztráty. Celkový počet mincí je 247 milionů
Vertcoin
DATA | img | vtc.pngTato měna se zaměřila na odolnost vůči ASIC těžbě. Původní myšlenka Bitcoinu byla taková, že "těžbu" budou moci realizovat uživatelé doma na svém HW, ovšem díky ASIC zařízením, se těžba centralizovala do Číny, kde se tyto čipy vyrábí.
První pokus o vzdor proti ASIC byl od Litecoinu, který zavedl místo SHA-256 tzv. Scrypt, který vyžadoval paměť. Výroba čipu je levná, nicméně pokud je potřeba využívat paměťové moduly, jedná se o výraznou komplikaci. Tento koncept vydržel pár let, nicméně nyní je už i ASIC na Scrypt.
Na tento nový typ ASIC reagoval právě Vercoin, implementující nový typ Scrypt-N, který dynamicky změnil požadavky na paměť tak, aby nebylo možné těžit na těchto ASIC, a vše se tak vrátilo na počítače.
Dash
DATA | img | dash.pngDříve známý jako Darkcoin a XCoin používá pro těžbu algoritmus zřetězeného hashování nazývaný X11. Je stejně jako Scrypt-N odolný vůči ASIC avšak oproti Scrypt-N tolik nevytěžoval grafické karty, které se tím pádem tolik "nepálily", tudíž byl velice oblíben mezi těžaři.
Měna je také zaměřena na anonymitu. Podporuje funkci PrivateSend, který mixuje stejně vysoké vstupy a výstupy tak, aby nebylo možné sledovat odkud a kam jednotlivé mince putují.
Dogecoin
DATA | img | doge.pngTato kryptoměna byla představena 8. prosince 2013. Je založena na Litecoinu a nepřináší nic nového. V logu Dogecoinu můžete vidět psa plemene Shiba ze známého internetového memu. Oproti ostatním konvenčním měnám měl Dogecoin mnohem rychlejší plán své produkce, kdy dané předpoklady ukazovaly, že do konce roku 2014 bude v oběhu zhruba 100 miliard mincí.
Měna získala velice rychle viralitu a šířila se internetem po celém světě. V
lednu roku 2014 již intenzita obchodování s Dogecoiny předčila objem transakcí Bitcoinu i všech ostatních kryptoměn dohromady. Další zajímavou událostí, kterou bychom rádi zmínili, byl dar od komunity Dogecoin v hodnotě 30 000 dolarů Jamajskému bobovému týmu. Tým si bohužel nemohl dovolit cestu na zimní olympiádu v Sochi. Dále komunita Dogeoin sponzorovala jezdce Joshe Wise na závodech NASCAR (celý vůz byl stylizován do tematiky Doge memu, Dogecoinu a sociální sítě reddit).


Shrnutí:
1. Kryptoměna je typ digitální měny jako je např. Bitcoin
2. Stěžejní pro digitální měny je blockchain
Blockchain

V informatice je to speciální druh distribuované  decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jenž uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit atomicitu operací a zamezit neoprávněným transakcím.
Jinak řečeno: blocchain je spojovým seznamem všech platných bloků, které kdy v Bitcoinové síti vznikly. Protože bloky obsahují údaje o veškerých transakcích, je Blockchain zároveň „účetní knihou“, nebo „výpisem z účtu“ všech transakcí, které se kdy v Bitcoinové síti odehrály.
Základní princip
  Implementace blockchainu sestává ze dvou druhů záznamů: transakcí a bloků.  Transakce jsou vytvářeny uživateli, Bloky oproti tomu vytváří tzv.těžaři*).
*)Těžaři vytváří blok, který potvrzuje a začleňuje transakce do blockchainu. 
Pozn: Vysvětlení pojmů uvádím dále v části: Jak těžit Bitcoin - základní pojmy


Bitcoin včera, dnes a zítra
Bitcoin – tento výraz pro virtuální měnu a platební síť v posledních dnech rezonoval světovými médii. První rok po svém spuštění dosahovala hodnoty jednoho amerického centu. Dnes je to okolo 3 000 dolarů. Čím je to způsobeno?
  Vynalezení bitcoinu je připisováno entitě zvané Satoshi Nakamoto. O tom, jestli je to jeden člověk nebo skupina lidí, můžeme jen spekulovat. První bitcoiny spatřily světlo světa v roce 2009. A byly prakticky bezcenné. Ze dvou základních důvodů: nikdo je nevlastnil a nikdo je nepřijímal.
Kde se rodí bitcoiny
  Bitcoinový systém je zcela decentralizovaný. Laicky řečeno, nemá žádnou centrální kryptobanku, která si natiskne bitcoinů kolik chce na základě rozhodnutí několika vyvolených. Počet bitcoinů je na rozdíl od všech ostatních měn omezen na 21 milionů. Momentálně ale na trhu nejsou všechny – k tomu dojde až v roce 2140, kdy budou všechny bitcoiny vytěženy, ačkoli většina bude na trhu už v roce 2030. A co to vlastně znamená těžit bitcoiny? To je alfa a omega celého systému. Každých deset minut nyní v síti vznikne 12,5 nových bitcoinů, což je zhruba 1 800 za den a něco přes 650 tisíc bitcoinů za rok.
Trh s bitcoiny
  Pokud nepatříte mezi ony těžaře, můžete si bitcoiny směnit za normální peníze a využít je tak k investici, placení zboží či služeb v různých obchodech. Dá se říci, že je to dnes stejně jednoduché jako měnit dolary nebo eura. Bitcoiny samozřejmě nemusíte nakupovat vcelku, k mání jsou i jejich nejmenší hodnoty. Nejmenší jednotka se jmenuje příhodně: „santoši“.
Jak se tedy dělí Bitcoin?
  Jeden Bitcoin mince je dělitelná až na 8 desetinných míst. 0.00000001 BTC je minimální podíl (část) Bitcoinu.
1BTC = 1 Bitcoin (1 BTC)
0,01 BTC = 1 CBTC (1 Bitcoin cent, 1 BITSET)
0,001 BTC = 1 MBCT (1 Mili-Bitcoin)
0,000001 BTC = 1 micro-Bitcoin
0,00000001 BTC = 1 Santhosi (nejmenší zlomek Bitcoinu pojmenoval tvůrce Bitcoinu – Santhosi
Virtuální příklad:
1 BTC = 581 USD
1 Santhosi = 0,00013644 Kč (při kurzu 1 US / 24 K)
100 Santhosi = 0,013944 Kč
Kde tedy začít
  Pro začátek se podívejte na toto video:
Bitcoin a Arbolet na facebooku ČT24


Jak těžit Bitcoin - základní pojmy – slovník
Bitcoin (BTC)
  Bitcoin je digitální měna. Často nazývána také virtuální, elektronická… Je to také název pro platformu, díky které je tato měna vytvářena. Veškerá
 
komunikace a činnost funguje v jedné obrovské P2P síti, ke které jsou připojeni jak uživatelé, tak těžaři (ti, co  bitcoiny tzv. „těží“ – bitcoin mining).
Uživatelé
  … jsou lidé, kteří si mezi sebou posílají bitcoiny, nebo s nimi něco platí. Koncový uživatel má v počítači, nebo např. mobilu (případně on-line) peněženku, kde si může vytvořit neomezené množství adres pro odchozí a odchozí platby. V základní verzi bitcoinové peněženky se také udržuje databáze – historie všech transakcí.
  Těžba Bitcoinu není nic jiného než potvrzování správností transakcí v Bitcoinové síti. Aby uživatelé nemohli podvádět a posílat si více Bitcoinů než vlastní, musí je někdo kontrolovat. V bankovním světě tuhle úlohu zastávají banky, nicméně v decentralizovaném světě si to musí uživatelé hlídat sami.
   Pokud se chystáte těžit Bitcoiny je nutné porozumět následujícím pojmům. Takže jednoduše a srozumitelně řečeno:
· Těžař nebo také „miner“ je člověk, který provozuje počítač, jenž je spojen pomocí internetu s ostatními počítači. Místo počítače se v Česku můžete setkat s termínem „těžební stroj“, který je v neustálém provozu.
· Těžební stroj není bohužel obyčejný PC nebo výkonná grafická karta. Abyste mohli těžit je zapotřebí speciální tzv. ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) hardware.
· Bitcoinová síť je plně decentralizovaná síť tzv. peer to peer, což znamená, že v této síti není žádný hlavní počítač. Takže se nemůže stát, že by ji někdo vyřadil z provozu. Proto je těžké bitcoinovou síť poškodit, nebo zakázat.
· Hašovací funkce je algoritmus, který převádí vstupní data do „relativně“ malého čísla. Tato funkce se většinou používá k rychlejšímu porovnání tabulky nebo porovnávání dat.
· Blok je zpracované seskupení transakcí, což znamená, že uzel si vezme transakce, které jsou k potvrzení. Potom si je jistým způsobem seřadí a poté zpracuje šifrovacím protokolem. Výsledkem šifrování je tzv. „hash“. Hlavním cílem je, aby byl hash co nejnižší. Nový blok se zaznamená do Blockchainu a všechny uzly začnou hledat další. V případě, že uzel blok s nízkým hashem nenalezne, nemění se záznam bloku ale jen tzv. „nonce“, což je v podstatě další číslo „připnuté“ k transakcím.
· Blockchain je spojovým seznamem všech platných bloků, které kdy v Bitcoinové síti vznikly. Protože bloky obsahují údaje o veškerých transakcích, je Blockchain zároveň „účetní knihou“, nebo „výpisem z účtu“ všech transakcí, které se kdy v Bitcoinové síti odehrály.
· Těžební pool znamená, když se těžaři sdružují do tzv. těžebních poolů, které spojují výpočetní kapacitu jednotlivých minerů. Najít blok v těžebním poolu je mnohem snazší.
Celé pojmosloví týkající se Bitcoinu naleznete zde, na stránce:                                         Slovník pojmů
Počítačový slovník:                     https://it-slovnik.cz/


Krypto úspěch: Dlouhodobé investování do kryptoměny
Investování do čehokoliv s finálním úspěchem je náročný „koníček“. Kromě více než základních vědomostí o daném trhu a zkušeností vyžaduje také chladnou hlavu, kterou nezmítají emoce při nejmenším záchvěvu ceny směrem dolů.
Své o tom vědí ti, kteří se dostali k tisícům bitcoinů v časech, kdy se prodával za 0,01 dolaru kus, aby je o rok – dva později prodali za 10 centů, s radostí z velmi ziskové investice. O dalších pár roků později si mohli bouchat hlavou o zeď…
   Zlatokopecké“ časy teď zažívají alternativní kryptoměny, kde se většina jejich tvůrců snaží svézt na úspěchu bitcoinu, spoléhajíc se přitom na naivitu internetové generace. Ale abychom neházeli všechny do jednoho pytle, existují samozřejmě i výjimky. Jen je těžké je v té záplavě nových coinů objevit. Proto je dobré se při výběru držet určitých pravidel.
   A právě tomu má napomoct kniha Pabla Lema s názvem „Krypto úspěch: Dlouhodobé investování do kryptoměny“. Pablo je člověk, který se v prostředí digitálních měn pohybuje už nějaký ten rok a autor této recenze jej na základě přímé zkušenosti může označit za důvěryhodnou osobu.
Budete-li však v knize hledat přesný návod na to, které konkrétní altcoiny máte kupovat, kde a za jakou cenu, můžete být mírně zaskočeni, možná až zklamaní. Nic takového se v knize nedozvíte. Mimo jiné z důvodu, že se množství jednotlivých kryptoměn dnes počítá již na několik stovek. Každý den přichází na svět nějaká nová a naopak, jiná odchází do věčného zapomnění.
Přestože je investování do kryptoměn především spekulací, je to dlouhodobá sázka na vývoj ceny, trvající zpravidla několik let. Takovou životností se však může zatím prokázat jen pár altcoinů, jejichž vlastnosti a aktivity dané komunity předurčují, aby se staly investičním terčem.
Pabla nezajímají digitální coiny, jejichž cena raketově odstartovala v první den jejich existence na burze s pár desítkami uživatelů. Nenabízí také a nejmenuje konkrétní burzy a směnárny, kde se dají altcoiny získat.
Čtenář a příznivce kryptoměn v knize najde hlavně základní principy, pravidla, doporučení a tipy, kterými se při investování má řídit. Kniha je vhodná nejen pro úplné začátečníky a mírně pokročilé, něco nového se určitě dozví i ostřílení kryptoborci, pamatující časy, kdy dvě pizzy stály 10000 BTC a pojem „altcoin“ zatím neexistoval. A Mark Karpeles kolem bitcoinu ještě ani neprošel…

Bitcoin se rozdělil

   Virtuální měna Bitcoin se 1. 8 2017 rozdělila na dvě části. Kromě tradičních bitcoinů tak nyní bude fungovat ještě Bitcoin Cash.
   Bitcoin s vylepšením zvaným Segwit (to je ten "původni", BTC)  a Bitcoin Cash (BCC) s navýšením bloků na 8 MB, nazývaný také čínský, nebo Juhan ův coin.
Co to znamená?
Oba bitcoiny (jakkoliv většina komunity odmítá o Bitcoin Cash uvažovat jako o bitcoinu a označuje jej prostě jako další alternativní coin) mají do okamžiku rozdělení společnou historii transakcí. To znamená, že držitelé privátních klíčů k BTC budou mít možnost utratit v každé síti stejné množství mincí, jako měli před rozdělením. Máte 1 bitcoin - máte tedy i 1 Bitcoin Cash.
Vás asi bude zajímat, jaký vliv bude mít vznik BCC na cenu Bitcoinu. Je třeba říct, že nejde o rovnoměrné rozdělení. Nový bitcoin pokračuje jako přímý následník původního bitcoinu, zatímco tvůrci BCC se netají tím, že jde o altcoin, tedy o jakousi odnož, výhonek, takže neočekávám, že bude mít na hlavní větev velký vliv.
Ale přesto tam nějaký vliv bude. Všichni držitelé bitcoinu totiž automaticky obdrží i BCC a plně zdarma. Nové BCC přitom bude možné na burzách normálně obchodovat. Tyto „peníze zadarmo“ však nebudou úplně zadarmo, jejich burzovní cena bude adekvátně ponižovat cenu nového BTC. Trh má určitou setrvačnost a tak po určitou dobu se bude počítat cena starého BTC jako součet nového BTC a BCC.
   Systémové volaní (fork) bitcoin softwaru je komplikované, protože každý uživatel, který vede uzel bitcoinů musí být neustále kompatibilní se sítí, protože jinak by se mohl začít těžit nesprávný blockchain (decentralizovaná databáze).

Proč došlok systémovému volání decentralizované databáze (blockchain forks)?

Řešení blockchainu pro kryptoměny je typicky open source, což znamená, že je kód zdarma a dostupný pro všechny, lidé si ho mohou zobrazit nebo ho použít. Jak se měny vyvíjejí a s časem se mění, některé změny musí být zavedeny do jejich protokolu. Takové změny mohou být malé úpravy nové funkce až po masivní změny, jako je zvětšení maximální velikosti bloku. Někdy jsou změny blockchainu viděny uvnitř komunity důlních 'dělníků' jinak. Někteří změnu přijmou a někteří ne. Takový nesoulad v infrastruktuře síti může mít za následek vytvoření nových blockchainů a nových kryptoměn, jak vysvětlíme níže.
Co je to hard fork?
Hard fork je změna v protokolu kryptoměny, která zpětně není kompatibilní se staršími verzemi měny. Například, každý, kdo vede uzel v síti bitcoinu, si určitě musí aktualizovat software, aby mohl rozpoznat nové bloky.
Hard fork je situace, kdy jsou uzly (prvky) řídící nový software, odděleny od předchozí verze kryptoměny. Pokud polovina uzlů běží na nové verzi a jsou
těženy bloky a druhá polovina běží na staré verzi a jsou těženy jiné soubory bloků, pak máme dva různé řetězce - a odsud pochází tento termín 'fork' (anglicky vidlička nebo rozcestí,česky systémové volání).
Co je to soft fork?
Soft fork je změna v protokolu kryptoměny, kdy pouze předchozí platné bloky jsou nyní neplatné. Tato změna jezpětně kompatibilní, protože starší verze softwaru rozpoznají nové bloky.
Zatímco hard fork vyžaduje, aby všichni důlní 'dělníci' přešli na nová pravidla, soft fork vyžaduje pouze aktualizovat většinu uzlů (prvků) a souhlasit s novou verzí. To znamená, že soft fork má méně chaotický efekt na síť, protože oboje - staré i aktualizované uzly budou i nadále rozpoznávat nové bloky a zachovají shodu blockchainu.

Jak Bitcoiny vznikají? Praxe

Grafické karty
  Co jsou to grafické karty a proč je potřebujeme. V historických dobách se Bitcoin těžil čistě pomocí procesoru (CPU) počítače. Stačilo spustit specializovaný program a procesor se pustil do práce. Tento způsob je dnes již tak neefektivní, že o něm vůbec nepřemýšlejte. Poté se pro těžbu Bitcoinů používaly výkonné grafické karty, které byly oproti procesorům mnohonásobně rychlejší.
Nyní vládnou již pouze specializovaná zařízení určená pouze a jenom pro těžení bitcoinů - ASIC. Jsou to naprosto jednoúčelové čipy, které umí jednu věc, ale jsou extrémně rychlé a výkonné. Čím výpočetně výkonnější těžební stroj vlastníte, tím se zvyšuje vaše šance na nalezení/vytvoření nového bloku a získání odměny 25BTC  (Připomeňme si, že těžební stroj není obyčejný PC nebo výkonná grafická karta).
I s výkonným ASIC těžičem ale může vytěžení jednoho bloku trvat jednomu člověku roky. Málokdo těží samostatně (sólo). Uživatelé se většinou spojují do skupin, jde o tzv. "pool mining".
Když někdo v poolu najde nový blok, rozdělí si odměnu všichni jeho členové podle poměru, kolik řešení za dobu výpočtu poskytl. Příjem Bitcoinů je tak samozřejmě nižší, za to je ale pravidelný.

Víc se dozvíte v průvodci světem Bitcoinu:

Pořiďte si bitcoin peněženku
   Bitcoinovou peněženku si můžete buď stáhnout jako software do počítače, nebo si ji pořídit jako on-line službu. Rozdíl je poměrně zásadní. On-line peněženka je operativní a pohodlná.
Těžko s sebou budete nosit stále notebook, když máte v úmyslu zaplatit virtuální měnou v restauraci, v obchodě. 
Je rychlá a intuitivní, stačí sejmout QR kód a je zaplaceno. Aplikace jsou dostupné jak pro Android, tak pro iOS.
Nevýhodou je, že své bitcoiny nemáte pod 100% kontrolou. Můžete si vybrat důvěryhodného provozovatele, mezi takové se určitě řadí Blockchain.info, nebo Coinbase 
Jak investovat do Bitcoinu?
Neinvestujte do BTC zbytečně moc, jděte jen do pětiny svého celkového majetku.“ Patří to mezi důležitý typ investice díky své decentralizované povaze, ale z hlediska portfolia by měl tvořit opravdu jen část. S Bitcoinem seznamuji své známé, kteří se o investice zajímají a zatím si rozhodně nestěžují, jelikož trh roste.
Úroky, které se kolem BTC pohybují, jsou opravdu vysoké a pokud máte dostatek volného kapitálu, velmi rychle se rozmnožuje. (např. úroky na Bitcoinových světových burzách dosahují 15-25% ročně). Na druhou stranu, jelikož se jedná o investice, je třeba být velmi obezřetný a vědět, na koho se můžete spolehnout.
 
E-book o bitcoinu našlapaný informacemi:
  Jak na bitcoiny krok za krokem. E-book zdarma si můžete stáhnout zde, ve formátu pdf: Jak na bitcoin krok za krokem
  1. Návody a praktické postupy nejen pro úplné začátečníky. Vše jednoduše a prakticky vysvětleno - krok za krokem.
  2. Co je to bitcoin a jak fungují virtuální peníze. Základní kroky, jak začít - instalujete si bitcoinovou peněženku, získáte svoji první BTC adresu, na kterou můžete ihned začít přijímat bitcoiny.
  3. Naučíte se, jak a kde bitcoiny získat. Kde je koupit, jak je bezpečně
    uložit a na co je můžete použít. A také získáte bitcoiny zdarma! Bitcoin
    dnes není zdaleka jen pro velké investory, ale je to bezpečný přístav odolný proti vládním reformám a proti bankovním machinacím.
  1. Pro běžné lidi, kterým není lhostejné, co se děje s jejich majetkem, a se zájmem o inovativní projekty v rychle rozvíjejících se oblastech (kryptoměny, bitcoin, online transakce) je tato příležitost „jak dělaná“.

Peněženka Arbolet
Arbolet.net je investiční kryptoměnový projekt a v České republice je to první a největší bitcoinová investiční peněženka.
Registrace
Založení peněženky je velmi jednoduché. Především se musíte zaregistrovat na: https://arbolet.net/
Zde si pozorně nejprve přečtěte FAQ a Návody, kde najdete i kuchařku, jak založit BTC peněženku.
Návody: na stránkách Arboletu zde https://arbolet.net/navody a nápovědu, která je rozkliknutelná nalevo na stránce Arboletu.
Přímý odkaz pro otevření nápovědy: https://arbolet.net/#5-vklad_vyber_4
Otázky, odpovědi (FAQ): https://arbolet.net/faq
Nakonec ještě jeden odkaz pro ty, kteří chtějí sledovat Bitcoin novinky: http://btctip.cz/

Novinka!!! Směnárna BTC
(Dočasně potastavena!!)
Členové Arboletu nyní mohou díky exkluzivní spolupráci Arboletu se Smenarnabtc.cz odesílat a přijímat Bitcoiny skrze bankovní účty směnárny za naprosto bezkonkurenčních podmínek na trhu.
Bez názvu-4.jpg
Výhodné, efektivní, okamžité, férové a hlavně jednoduché i pro naprosté Bitcoinové začátečníky.
Jestliže umíte převádět skrze Váš bankovní účet a znáte své Arbolet ID (desetimístný číselný kód v profilu), tak můžete nyní směňovat, jak se Vám zamane. Bez omezení, čekání a mnohým z nás známému stresu.


Příklad:
Chci poslat 1000Kč. Směnárna využívá FIO banku, což je v ČR asi nejvíce „Bitcoin friendly“ banka vůbec. Ihned jak se 1000Kč připíše na účet směnárny, tak systém Arboletu dostane signál, provede zpětnou kontrolu a krom 1% připíše v tu ránu obnos na Vaši peněženku.
Na kterou? CZK, nebo BTC?
V profilu máte nastavení, která peněženka (CZK, nebo BTC) je výchozí při využití členského ID, takže si můžete vybrat. Jelikož je CZK účet veden v korunově (Kč) fixovaném kurzu Bitcoinu, tak doporučujeme převádět prostředky na CZK účet, abyste se tak vyhnuli výkyvům cen vzhledem k volatilitě BTC (kurz občas skáče jako pominutý).
Z CZK peněženky si můžete následně převést funkcí Převod mezi peněženkami prostředky přímo do Vaší BTC peněženky v ten moment, kdy sami uznáte za vhodnou výhodnost kurzu.
VŽDY SI ZKONTROLUJTE, ŽE JSTE ČLENSKÉ ID OPSALI SPRÁVNĚ. KAŽDÉ ID MÁ ZNAKŮ PŘESNĚ 10.
Takže stejně jako u opisování BTC adresy si vždy alespoň dvakrát kontrolujte první a poslední znak. 
Shrnutí vkladu:
představuje poskytnutí úplaty formou virtuální měny extrémní riziko možného zneužití pro spáchání daňového podvodu, a to zejména při obchodech v řetězci, tvrdilo ministerstvo v důvodné zprávě.
Do zákona o DPH se sice definice virtuální měny nedostala, při posuzování transakcí se však vychází z vymezení virtuální měny v zákoně č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
Virtuální měnou se ve smyslu tohoto zákona rozumí:
Elektronicky uchovávaná jednotka bez ohledu na to, zda má či nemá emitenta, která není peněžním prostředkem ve smyslu zákona č. 284/2009 Sb., o platebním styku, ve znění pozdějších předpisů, ale je přijímána jako platba za zboží či služby i jinou osobou odlišnou od jejího emitenta. (Ministerstvo financí)Závěrem
Je docela možné, že ne vše je vysvětleno, je možné, že najdete i nepřesnosti. Budete-li mít pocit, že něco je třeba vysvětlit podrobněji, srozumitelněji neváhejte a napište. A mohu-li vás, čtenáře požádat o návrhy, budu Vám vděčný za každou, dobře míněnou pomoc a radu.
Jistě bude možné vytvořit, v návaznosti na tento Souhrn, další doplňující články.
Doslov
Vážený čtenáři,
pokud jsi při čtení dospěl až sem, tleská tvému odhodlání, porozumět tak složitému systému, jako jsou kryptoměny. Rád říkám, že nic n světě není doklnalé, všechno se vyvíjí a to platí i zde.
S první verzí, ještě jako článku se mohli už dříve seznámit někteří členové Arboletu, či uživatelé Krize 15. Zde jsou jen některé ohlasy:

Alka
27.06.2017, 18:47
Děkuji za velmi jasné a srozumitelné vysvětlení.Kryptoměny mne zajímají, jsem bohužel úplný nováček a doslova lapám po každé informaci,které jsem schopná porozumět.Celý článek je pro mne vynikající studijní materiál,který budu postupně vstřebávat.Dofám,že budou i další.Přeji hodně trpělivosti při této náročné práci. Ala

jk8387
27.06.2017, 18:38
díky moc, poněkud mám hlavu jak škopek :)

irinkamil
27.06.2017, 20:45
Díky za perfektní základní informace, čtenářům doporučuji odkaz uložit a několikrát týdně znovu pročíst vždycky se najde něco zajímavého, co při prvním čtení uniklo. Kdo chce kryptoměnám porozumět, měl by tento článek brát jako jakýsi slabiká

Zaklinac
27.06.2017, 21:26
Výborné shrnutí základů kolem kryptoměn.., díky.
Bylo by fajn, kdybyste tam mohl i uvést, jak poznat "legální", fungující kryptoměnu a její vazbu na velké ověřené burzy. Když existuje v současnosti cca 700 kryptoměn, bylo by dobré vědět, čeho se držet, aby lidi neinvestovali do jasného podvodu..?

Jarda0416
27.06.2017, 21:31
Moc zajímavý, srozumitelný a poučný. Člověk se musí stále poučovat aby tou všemu porozuměl. Souhlasím s irinkamil

Geokacer
28.06.2017, 8:45
Dobrý článek a zajímavé komentáře

Jaruška
28.06.2017, 8:48
Moc hezky napsané,děkuji .

amigo78
28.06.2017, 10:00
altiku moc děkuji za tento článek. Moc mi pomohl a už jsem zase v tomto světě chytřejší.

ci5
28.06.2017, 10:01
Daro opět máš pravdu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dyzzy007
28.06.2017, 10:15
diky konecne jsem se to srozumitelne dozvedela

Nápady:
  1. Také jiné kryptoměny


Altik, ve spolupráci s Krizí15 a Arboletem

Stáhněte si zdarma
 nebo vložte do vyhledávání
https://uloz.to/!XyljkDL7rPb2/maly-pruvodce-kryptomenami-pdf